Press "Enter" to skip to content

A lehetséges extatikus állapota

Fülöp Péter fotográfus kiállítása Párkányban

Április 7-én nyílt meg Párkányban Fülöp Péter fotográfus A lehetséges extatikus állapota című kiállítása. A helyszín a Barta Gyula Galéria volt. Erre az ünnepi eseményre a Párkányi Művelődési Központ és a Muravidék Baráti Kör Kulturális Egyesület közös szervezésében kerülhetett sor.

Tungli Karolina galériavezető mondott köszöntőt. A kiállítást Németh László párkányi fotográfus nyitotta meg. Beszédét már korábban olvashatták az érdeklődők az EVID oldalain (https://folyoirat.evid.hu/fulop-peter-kiallitasa-bemutatasa/).

Fülöp Péter 1967-ben született Győr városában. Amatőrként filmes gépekkel kezdett fotózni a nyolcvanas években. A fényképezés iránti érdeklődése 2011-ben éledt újjá, amikor elkészítette a „Megapixel” („Teremtés Tanulmányok”) képsorozatot.

Minimalista fotói mély filozófiai tartalmat hordoznak. A fekete-fehér képeken nem találunk olyan apró részleteket, amelyek elterelnék figyelmünket a lényegről. A kiállítás címe és a hozzá tartozó kép egy kis magyarázatra szorul. Fülöp Péter szemléletével visszatér a művészetek extatikus ősforrásához. A címadó felvételen nincs más, mint egy szétrobbanó kerítésfonat. Dallos István tatabányai fotóművész, esztéta – Fülöp Péter művészetének régi ismerője – érdekes módon elemezte a kép gondolati kisugárzását: Ez a kép nem a valóság képe, ezt a képet én vetítettem a valóságra. Ez a gondolat lehetne Fülöp Péter fényképezési intenciójának tömör megfogalmazása. A valóság igénye egyenlő az igazság utáni vággyal – a fényképezők nagy csapdája –, mintha az igazság egy élőlény lenne, nem pedig egy ítélet lehetséges tulajdonsága.” A megváltozott tudati, extatikus állapotok és azok hatásai a történelmünk során végig részét képezték életünknek. Az ilyen élmények iránti kíváncsiság és nyitottság természetesnek tekinthető. Ebben az állapotban az asszociációk felgyorsulnak, a művész gyorsan reagál az ingerekre, felfokozott érzelmi állapot jellemzi. Fülöp Péter alkotásai szoros kapcsolatban állnak a költészettel is. Ez nem véletlen, hiszen őmaga is ír verseket. Költeményeiből néhány elhangzott a kiállítás megnyitóján is Szőcs Beáta versmondó tolmácsolásában. Ezt követően egy, a fotókból készült összeállítást tekinthettünk meg.

Befejezésül Fülöp Péter szólt művészi felfogásáról egy videófelvétel segítségével:„Fényképeim valójában arról vallanak, hogy a mai világ helyzete nem természetes állapot, hanem egy részben tudatosan kialakított világhelyzet következménye, amiből – keresztény emberként én úgy gondolkodom – van kilépés. Nem szociofotós vagyok, és a világot nem abszurditások rendszerének látom. Inkább gyakorta az emberi gondolkodás abszurditását látom rombolónak az egységes és szép TEREMTÉSBEN.”

Még képek, versek, zene Fülöp Pétertől:

https://www.youtube.com/watch?v=6oWtu55XYdM

https://www.youtube.com/watch?v=c-CNr9A0jn4

n e d o b d ö s s z e
a c s e n d e t

kevésnek tűnsz
az igazán élők között

mit tudsz?
alkalmi sedreséget?

rakosgatod a hétköznapjaid
másokra – értelmetlen

– a fáradt ováció
cirkuszba való –

önreflexió nélkül
zabálsz és étkezésnek

hívod a puszta
zsigeri önfenntartást –

mit lehet erre mondani?
„emeljétek fel lelkeiteket?”

kik és hová?
– bocsánat –

a „böjt imája”
csöndre int –

hangoskodásom okán
csak a zűrzavart okozom

a zsírban gazdag
böfögés idejében

nem szeretem
a profán monstranciákat

feledékeny és
üdvözületlen vagyok

a „tárgyban” csak –
nézem e tehetetlen

nehézkedést
ami a belül növekvő

pokol
szellemi szinonimája

A fotót Szabó László készítette.

%d bloggers like this: