Press "Enter" to skip to content

Mandalák világa

Nagy Zsóka selyemfestő művész kiállítás

Április 17-én Nagy Zsóka selyemfestő művész mutatkozott be alkotásaival az esztergomi TÁR-LAK Szalonban. A kiállításon eredeti kínai selyemre festett képeket, sálakat, kendőket csodálhattunk meg.

Az érdeklődő közönséget Soós Kadocsa, a szalon tulajdonosa köszöntötte. A kiállítást maga a művész, Nagy Zsóka nyitotta meg. Rövid bemutatkozással kezdte mondandóját. Mindig vonzotta a rajzolás, a festés. Első munkahelye a Pannónia Filmstúdióban volt, ahol szívesen dolgozott. Elvégezte a természetgyógyászatot, és ennek három ágát. A reiki mesteri szintig tanult. Az itt szerzett ismereteket a mandalák készítésében is jól hasznosítja. 24 évvel ezelőtt a selyemfestés mellett döntött, amely nem egyszerű technika. Nagyon kell ügyelni a körvonalakra, azok vastagságára, mert gyorsan szétfut a festék a selymen. Az évek alatt nagyon jól megtanulta kezelni ezt az anyagot. Eleinte különféle kis füzetek mintáit másolta, aztán meditációban látott dolgokat festett meg. 2008-ban készült el az eső saját munkája, a hét csakrát festette meg, a hét fő energiaközpontot. Munkáiban is benne van az energia, sokan gyógyításra is használják az így készült párnákat, kendőket, sálakat. Ezzel kapcsolatban egy érdekes történetet is megosztott a hallgatósággal. Sok egyedi mandalát festett személyre szólóan. A ráhangolódás a személyre találkozás vagy fénykép útján történik. Nemrégiben egy férfi kért a párjának egy mandalát a születésnapjára. A mandala nagyon jól sikerült. A képet behelyezték a hálószobába, de ki kellett vinni, mert akkora energia volt benne hogy nem tudtak tőle aludni! Az utóbbi időben angyalpecséteket is elhelyez a mandala közepén. Az atlantiszi angyal pecsétek olyanok, mint egy különleges, gyorsírással rögzített ima, amelyekkel bármilyen kérést megfogalmazhatunk. Munkáit körültekintően megszerkeszti, kontúrozza, majd kitölti a területeket színekkel. A festés számára meditációs tevékenység, közben zenét hallgat.

Befejezésül vizsgáljuk meg, hogy mi is az a mandala! A mandala egy geometriai alakzat, egy szent kör, amely a hindu és buddhista hitvilágban szimbolikus jelentéssel bír. A kozmosz, egy istenség, az idő vagy akár egy spirituális utazás ábrázolása is lehet. Eredetét tekintve leginkább a buddhista tibeti és indiai kultúrához köthető, ahol ma is, évezredek óta használják meditációs technikákhoz, gyakorlatokhoz. A mandala szó szanszkrit nyelven azt jelent, hogy kör. A kör azonban nem csak a buddhista és a hindu hitvilág számára különleges, minden kultúrában kiemelkedően fontos szerepet tölt be, ezért lehetséges, hogy a mandalák vallástól, nyelvtől függetlenül szinte mindenhol megtalálhatóak. A kör ugyanis az egyik legősibb szimbólum, a teremtésé, amelyet nemcsak a keleti, de a nyugati világ is előszeretettel használ a mai napig, gondoljunk csak a templomokon látható rózsaablakokra. A mandala egy körkörös szimbólum, amelyet meditációra és imádságra is használnak. A mandalák színezése pozitív hatással lehet a testre, a lélekre és a szellemre egyaránt, mivel nyugtat, ellazít, miközben a koncentrációt is erősíti. A színek is jelentéssel bírnak. Pl.: a kék az elégedettség, ellazulás, harmónia, a bíbor az emberszeretet, idealizmus, bölcsesség színe. A szirmok, cikkek száma is fontos üzenetet hordoz. Nagyon érdekes próbálkozás, hogy a magyar népművészet elemeit is beemelte a művész a képek elkészítése során. Az Életfa című alkotás motívumai népmeséink világát idézik.

Ajánljuk a tárlat megtekintését, amely 2024. május 2-ig látogatható. A kiállítás a TÁR-LAK Szalon és a Muravidék Baráti Kör Kulturális Egyesület közös szervezésében valósult meg.

A fotót Szabó László készítette.

%d bloggers like this: