Press "Enter" to skip to content

Boldog Gizella Emlékülés Esztergomban 2.

Boldog Gizella Emlékülés zajlott az Esztergomi Vármúzeum Lovagtermében 2024. április 21-én. A tudományos előadásokról már korábban beszámoltunk. Képzőművészeti kiállítás is helyet kapott a gazdag programban.

Az előadásokat követően Wolf Péter Missa című zeneművének részletei hangzottak el. Orgoványi Anikó költőt és festőművészt dr. Nemes András nyugalmazott egyetemi tanár mutatta be, röviden szólt az alkotóról és az alkotásról. A művésznőt Wolf Péter szerzeménye ihlette képei elkészítésére, amelyek méltóságteljesen ábrázolják a szentmise egyes részleteit. Orgoványi Anikó – Szent György Lovagdáma – személyében a képzőművészet, az irodalom, a zene, az előadó-művészet csodás összhangban találkozik. Versei és gyerekversei rendszeresen jelennek meg különféle irodalmi kiadványokban és internetes irodalmi oldalakon. Ezekben az óvodások és kisiskolások életének fontos pillanatait örökíti meg.

Orgoványi Anikó rajzszakos tanárként végzett Egerben, majd Budapesten folytatta képzőművészeti tanulmányait. A festészet mellett a környezetvédelemmel is foglalkozik, 1989-ben alapította a Zöld Szív Ifjúsági Természetvédő Mozgalom nevű egyesületet. Festészeti tevékenységében szívesen készít sorozatokat. Megfestette a Himnuszt, a Szózatot és a Székely Himnuszt is. Vándorkiállításon mutatják be képeit Kárpát-medence-szerte. Itt, Esztergomban is sorozattal lepte meg a művészetbarátokat. 11 képen ábrázolja a szentmise állandó részeit, alkalmazkodva a zenemű szerkezetéhez. A sorozat címe – Missa – alkotja az első képet, rajta feltüntetve a híres zeneszerzőket, akik a római katolikus liturgia legszentebb és legfontosabb részét választották egy zenemű témájának. Ezt követően 10 képen a szentmise rendjét követhetjük latin felirattal és Wolf Péter zeneművéből vett kotta részleteivel: Kyrie – Gloria – Laudamus – Domine Deus – Credo – Deum de Deo – Sanctus – Benedictus – Domine Jesu Christe – Agnus Dei.

Lélekemelő, gazdag program részesei lehettünk ezen a délutánon.

A fotót Szabó László készítette.

%d bloggers like this: