Press "Enter" to skip to content

A szép, a jó és az igaz

Az esztergomi Laskai Osvát Antikvárium szervezésében idén is megrendezésre került városunkban az Ünnepi Könyvhét, amely színes programokkal várta az érdeklődőket június 13–16. között. Az ünnepélyes megnyitót követően Prokop Péter festőművész alkotásaiból nyílt kiállítás a Szent Adalbert Központban.

Prokop Péter – katolikus pap, festőművész, író – 20. századi művészetünk egyik kiemelkedő alakja. Az esztergomi Keresztény Múzeumban őrzött alkotásaiból nyílt kiállítás a Szent Adalbert Központban 2019. június 13-án. A tárlatot dr. Prokopp Mária művészettörténész professzor nyitotta meg, aki Prokop Péter európai jelentőségű gazdag életművének alapos ismerője. Prokop Péter rajzkészségét már korán, gyerekkorában felfedezték tanárai. Gimnáziumi évei alatt rajztanára, Horváth Géza mellett képezte magát. Ő támogatta a Képzőművészeti Főiskolán való továbbtanulását is. A gimnázium utolsó két osztályát már szeminaristaként fejezte be. Érettségi után a hittudományi főiskolai karon tanult öt évig. 1937-ben a kalocsai római katolikus papképző intézet növendéke volt. 1942-ben szentelték a Kalocsai Főegyházmegye papjává. 1945 és 1948 között a Képzőművészeti Főiskolán tanult. Életében 1956 jelentette az igazi fordulópontot. Ekkor Rómába ment, és az ottani Képzőművészeti Akadémián fejezte a be festészeti tanulmányait. Prokop Péter Rómában is megőrizte a magyarságát, sohasem szakította meg kapcsolatát a hazájával. A rendszerváltás után Budapest és Róma között osztotta meg az életét, 1999-ben pedig hazaköltözött Magyarországra. Alkotásainak nagy részét szülőföldjének ajándékozta. Prokopp Mária a megnyitó során felvázolta az alkotó életútját, majd művészetét a kiállított képek segítségével mutatta be egy tárlatvezetés keretében. Prokop Péter olyan képzőművészeti tehetséggel született, amelyet párhuzamosan bontakoztatott ki magában a papi hivatással. A professzor asszony kiemelte, hogy Prokop Péter megújította az egyházi művészetet, expresszív erő sugárzik alkotásaiból. A művész üzenete a bátor kiállás a kereszténység mellett. Sok esetben hangoztatta a szép, a jó és az igaz szókratikus egységét, amely értékek közvetítése a művészet feladata. Idézzük Prokopp Mária szavait: „Ő, mint felszentelt pap, egyszerre élt a földi, az anyagi világban és transzcendenciában. S ez a kettő harmonikus egységet alkot művészetében. A természet csodái, a táj, a virágok, az állatok, a római macskák, az ember által épített városok geometrikus rendje s maga az Ember, a teremtés legfőbb csodája éppen úgy tárgya Prokop művészetének, mint az emberiség megváltásának, Krisztus keresztáldozatának titka, az örök élet örömének megsejtése.” Élete során rengeteg képet alkotott: festett freskókat, táblaképeket, sőt még díszleteket is tervezett. Művészetében a legkorszerűbb irányzatokat követte.
Prokop Péter képei egyaránt hatnak érzékeinkre, érzelmeinkre, megerősítenek bennünket magyarságunkban, kereszténységünkben.

Fotó: Szabó Lászlóné

%d bloggers like this: