Press "Enter" to skip to content

A Honismeret Napja

A Péczeli József Komárom-Esztergom Megyei Honismereti Egyesület ünnepi közgyűlésre várta az érdeklődőket a Helischer József Városi Könyvtárba 2023. március 25-én. Mivel március 24-e a Honismeret Napja, Bél Mátyás születésének évfordulója, erre is emlékezve rendezte meg a Honismereti Egyesület ezt a programot.

Debreczeni-Droppán Béla – a Honismereti Szövetség elnöke – nyitotta meg az ülést. Bevezetőjében szólt a honismereti mozgalom tevékenységéről, amely hármas feladatot lát el. 1. A tudomány segítése, ami a honismereti munkában való részvétel értelmét jelenti. 2. A nemzeti identitást erősítő szerep, ami különösen a kisebbségben élő közösségek számára fontos. 3. Megteremti az emberi életnek értelmet adó, hasznos és örömmel végzett munkálkodás lehetőségét.

Forróné Virág Zsuzsa – a Megyei Honismereti Egyesület elnöke – köszöntője után elismerő okleveleket és könyvjutalmat adott át azoknak, akik önzetlen munkájukkal segítették az egyesület tevékenységét. Elismerésben részesült Miklós Tamás, Gyüszi László, Hámosné Szőke Anna és Menyhárt Csaba. Aguéra Zoltán az AlterEgom egyesületet mutatta be, amely feladatának tekinti az esztergomi fiatalság közösségbe szervezését, helyben tartását és megerősítését. Mindezeket elsősorban az oktatás, a kultúra, a közösségépítés témájában szervezett események, programok lebonyolításával szeretnék elérni. Az „Elveszett templomok nyomában – egy föld alatti város felfedezése” című programjuk a város egykori, ma már alig vagy egyáltalán nem látható templomait mutatja be QR-kódok segítségével. A 10 állomáson elhelyezett kódok beolvasásával azokat a hajdani templomokat tekinthetjük meg, amelyek a tatárjárás és a török uralom alatt megsemmisültek. Romjaik ma is ott rejtőznek a föld alatt. Az egyesület tematikus séták szervezését is tervezi az elkövetkező időszakban. Pifkó Célia – a Kapcsolatok Háza Gyermekfoglalkoztató Központ munkatársa – a „Titkok tere” című családi kalandjátékot mutatta be. A kártyajáték Ármány professzor segítségével a Széchenyi tér megismerésére hívja az érdeklődőket, akik vezető nélkül is, önállóan bejárhatják a teret, miközben izgalmas feladatokat kell megoldaniuk. A játék a szabadulópakli mintájára készült. Csapatjáték, amelyet ideálisan négy fő játszhat. A kártyalapokon pontos utasítások találhatók, amelyekből egyértelműen kiderül, hogy mi a teendő. Miklós Tamás – történész – legújabb helytörténeti kutatásairól számolt be. Vetített képes előadásában a második világháború esztergomi harci eseményeiről beszélt, középpontba helyezve az 1944–45-ös történéseket. Ebben az időszakban Esztergom három hónapig tartó utóvédharcok színtere volt, háromszor cserélt gazdát, és tizennégy légitámadás érte. 1945. március 21-én Esztergom térségében megszűntek a harcok. Dankó József – Dorog Város Barátainak Egyesülete (DVBE) elnöke – a Dorogi Füzetek 60. számát mutatta be. A Dorogi Füzetek kiemelkedő sorozata a honismereti mozgalomnak. A szerzők és szerkesztők a DVBE keretei között kutatják a múlt értékeit. A kezdetek az 1980-as évekre nyúlnak vissza, amikor megszerveződött egy munkaközösség a városi monográfia megírására. A hiánypótlás szándékával láttak munkához, ám ez a kiadvány nem készült el. A szerteágazó részletek kutatása során azonban helytörténeti érdekességek kerültek felszínre, amelyeket a Dorogi Füzetek helytörténeti kiadványsorozatban tettek közzé. A 60. számot Kovács Lajos emlékének szentelik, aki munkássága során felfedezte és feltárta közvetlen és tágabb élet világának kultúrtörténetét, a dorogi bányásztelepülés múltját, a kiemelkedő személyiségek életútját. Folyamatosan vizsgálta Dorog művészeti életét.

Beszámolómat egy Széchenyi István-idézettel zárom, amelyet a Honismereti Egyesület jelmondatának választott:Tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent, és munkálkodhass a jövőn!További sikeres munkát kívánunk!

A fotót Prokopp Margit készítette (rajta Miklós Tamás, Hámosné Szőke Anna és Gyüszi László látható).

%d bloggers like this: