Press "Enter" to skip to content

A Körzeti Alkotó Kör kiállítása Párkányban

 Április 8-ig látható még a Párkányi Városi Galériában a helyi székhelyű művészközösség vándorkiállítása, amely így, az év elején a tagság szokásos bemutatkozása is egyben. Az alkotókör tavaszi tárlatának megnyitói jelzik a párkányi március 15-i rendezvénysorozat, a Balassi Bálint Kulturális Napok kezdetét, hagyományos szereplésük fontos esemény a kisváros életében. A téli álomból későn ébredő műkedvelők számára viszont jó hír, hogy a kiállítás anyaga a későbbiekben még visszatér erre a vidékre, aki tehát most elmulasztotta, még viszontláthatja a képeket. A tervek szerint júliusban például a Féja Géza Közösségi Ház fogadja be a Budapest-Angyalföldre is meghívást nyert kollekciót.

A Gerstner István festőművész által pár éve újjáalakított és vezetett közösség különféle képzőművészeti ágakban tevékenykedő alkotókat gyűjt egybe Párkány körzetéből; festőművész, grafikus, restaurátor és fotográfus egyaránt megtalálható közöttük. Ez a sokszínűség a stílusban (és természetesen a színvonalban) ezúttal ugyancsak megmutatkozott, aminek mindenesetre megvan az az előnye, hogy e kiállításon mindenki találhat magának kedvenc alkotót vagy művet az ízlésének megfelelően. Egyszerű tanulmányrajz, életszerű fantázia-kép, fotó-hűséggel megfestett zsánertéma egyaránt szerepel itt, a realizmustól a posztimresszionizmuson át a naiv festészetig sokféle stiláris hatás lenyomatával találkozhatunk. De ennél is fontosabb talán, hogy a képzett és több évtizedes alkotói múltra visszatekintő „nagy öregek” mellett a fiatalok, a kezdők szintén helyet kaptak a tárlaton, ami a bizalom és a támogatást nyújtó közösségi légkör meglétét bizonyítja.
A kiállításon szereplő alkotók közül itt és most csak pár nevet említenénk meg a teljesség igénye nélkül. Zsok György tájfotói kis méretük ellenére is monumentálisak, s nem igényelt utólagos beavatkozást fotográfiai leképezésük, mert a természet a maga fenségességében van rajtuk, bennük jelen. M. Nagy László ugyanakkor már hozzányúlt a mindennapi látványhoz azért, hogy elvonatkoztasson a hétköznapok világától. Népszerű témát választott olajképeihez Mészáros Eleonóra, bár a látványos megjelenítés alól kitetszik: a modell utáni rajz anatómiai tudatosságát még joggal hiányoljuk alakjairól. Virágok és látomásszerű tájak élénk színei vonják magukra a néző tekintetét a terem közepén Gergely Mária Terézia festményein, Natalia Ložeková fénykép-hatású realizmusa pedig a reklámvilág színes optimizmusát villantja fel a tehetséges művésznő ecsetje révén. Visszafogott színvilág, formai redukció, lényegre törő megfogalmazás jellemzi Bugyács Sándor csendéleteit, kevés eszközzel is kifejező és meggyőző marad, ami csak keveseknek sikerül.
Aki munkaidőben el tud szakadni egy kis időre, érdemes betérnie a Párkányi Városi Galéria hétköznap 10-16-ig (szerdán 18 óráig) látogatható termébe. Megpihenhet és feltöltődhet itt mindenki a hétköznapok forgatagában.

%d bloggers like this: