Press "Enter" to skip to content

Folyóirat-bemutató – 2. rész

2022. július 27-én az Esztergom és Vidéke Társadalmi és Kulturális Folyóirat (EVID) bemutatója a 2021/4. szám ismertetésével folytatódott.


Ennek a számnak a kiemelt szerzője Pomothy László festőművész – akvarellista – Galántáról. Így vallott önmagáról: „Gyermekkorom óta festek. Hosszabb kihagyás után újból nekifogtam az ezredforduló táján. Ekkor választottam az akvarellt, mint azt az egyedülálló kifejezési módot, amely alkalmas számomra arra, hogy kifejezzem magam. Transzparens, véletlenszerű, de az adott határokon belül kontroll alatt tartott festési technika ez, amely kihívás, de egyben sok öröm forrása is számomra.
Meg nem szűnő tanulást, alázatot és odafigyelést kíván meg ez a nehéz technika, de én készen állok továbbra is teljes odaadással az akvarellnek szentelni képzőművészeti aktivitásomat és fejleszteni technikámat.” Ha alkotásait szemléljük, a festőművész színnel teli képeiből áradó hangulat és érzések magával ragadják az embert, és a pillanat részesének érezhetjük magunkat. A folyóirat címlapján a Téli erdő 2 (részlet), a középső, dupla oldalon a Téli legelő című alkotása látható. Dörömbözi János – filozófus, történész – Budapesten él, de a nyári időszakot Esztergomban tölti. Írása Marcus Aurelius korába viszi az olvasót. A Római Birodalmat irányító filozófus császár gyakran megfordult ezen a vidéken, midőn harcait vívta a limes mentén. Ez a magyarázata a rendhagyó címnek: Kortársam és szomszédom a filozófus császár. Marosváry István – közlekedés-gépészmérnök – bepillantást enged a Margit híd igazi történetébe. Az írással édesapjának, az áldozatoknak és az újjáépítésen dolgozó embereknek kívánt emléket állítani. Csaba Erika – mentálhigiénés szakember – tanulmánya a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekekről szól. Hogyan tudnak a szülők otthon segíteni? Hasznos tanácsokat, játékos megoldásokat kaphat az olvasó a szakembertől. A. Bak Péter – művészeti író, festőművész – a XXIII. résszel folytatja megkezdett sorozatát a művészcsaládokról. Ez alkalommal a Tevan családot ismerhetjük meg. A folyóirat-bemutató során versekben sem volt hiány. Fábián Franciska és Krasznavölgyiné Koltay Lívia verseiből hallottunk válogatást, a szerzők előadásában. A bemutató kissé rendhagyó módon folytatódott. Dr. Prokopp Mária a tőle megszokott lelkesedéssel, lokálpatriotizmustól fűtve beszélt szeretett városáról, Esztergomról, bemutatva egy igen értékes könyvet. 2022 nyarán jelent meg a professzor asszony szerkesztésében az Esztergom építészeti értékeit bemutató kötet. Ez a kiadvány hiánypótlónak számít. Nincs még egy olyan anyag, amely a római kortól kezdve a középkoron, török időkön, a barokkon, a 19. és 20. századon, Trianonon és a szocreálon át vezetné végig az olvasót, megmutatva benne mindazt, ami Esztergom építészetét jelenti. Idézzünk az Előszóból: „Esztergom szakrális hely, ez hatja át a város atmoszféráját, adja meg annak sajátos hangulatát. Ezt a hangulatot pedig a letűnt korok és azok emberei teremtették meg, az itt hagyott építészeti értékek által.” Ez a tanulmánykötet a friss kutatási eredmények bemutatásával, sokszínűségével nekünk, Esztergomot jól ismerőknek is tud sok újat mondani.

A folyóirat-bemutató után a Citizen Naïv együttes koncertje következett. Joggal kérdezheti a Kedves Olvasó, hogyan került a folyóirat-bemutatóra egy underground pop-rock zenekar? A csapat frontembere Fábián Franciska – színésznő, modell, író és költő – verseivel bemutatkozott az EVID hasábjain is. A Célkitűzésük egyértelműen a szórakoztató művészi popzene és a vizualitás ötvözése előadásaik során.

Minden alkalommal élmény egy ilyen jó hangulatú bemutatón részt venni. Ismét egy igényesen összeállított, gazdag képanyaggal illusztrált folyóiratot tarthat kezében az olvasó.

Kép: EVID 2021/4 címlap és 30–31. oldal, Pomothy László fent már megemlített akvarelljeivel.

%d bloggers like this: