Press "Enter" to skip to content

Folyóirat-bemutató

Az Esztergom és Vidéke Társadalmi és Kulturális Folyóirat (EVID) 2023/3 számával ismerkedhettünk meg 2023. szeptember 27-én, szerzők és szerkesztők részvételével, a Párkányi Városi Múzeumban, ahol Juhász Gyula intézményvezető, a házigazda köszöntötte a megjelenteket.

Ebben a lapszámban részletesen foglalkozunk a párkányi HÍDŐR Projekttel. Vendégművészként a tajvani textilművész, az 59. hídőr, Fuyu Yeh mutatkozik be személyesen és alkotásai révén. 5 hónapnyi itt-tartózkodás után szeptember utolsó napjaiban búcsúzott Párkánytól és Esztergomtól. Egy beszélgetés keretében sok érdekeset elárult művészetéről: „Szakterületem a kézi szövés. A gobelinszövés technikáját a Tajvanon élő bennszülött közösségektől tanultam. A szövést igen lenyűgözőnek találtam, mert az íráshoz hasonlított. Ez a tevékenység megszakítás nélküli elmélkedési pillanatokat adott, lehetővé tette számomra, hogy az élet pillanatait beleszőhessem a művészetembe. Munkám az önvizsgálat útja lett, amely a nézők számára egy szavak nélküli olvasási formát kínál.” Bevallása szerint a művészi munka mellett leginkább a láthatatlan etnikai identitás érdekli. A folyóirat- bemutatón anyanyelvén, mandarin nyelven fogalmazta meg tapasztalatait.

„A kapcsolatok építése Párkány és Esztergom / helyiek és kívülállók / magyarok és szlovákok / Tajvan és Európa között nem olyan egyszerű, mint a szemkontaktusok létrejötte, és több erőfeszítést és időt igényel. Tehát, ha valaki hajlandó kilépni a komfortzónájából, hogy bármi másról tanuljon, az csodálatra méltó.” A folyóirat címlapján a művész fotója látható, amelyet a Mária Valéria hídon készített. A belső dupla oldalon a Takács a folyónál című textilművének részlete látható. A folyóiratban részleteket közlünk Ingrid Samel könyvéből – Brückenwacht –, amelyben előző évben teljesített hídőri szolgálata élményeit, tapasztalatait foglalta össze.

Himmler György, a HÍDŐR Projekt párkányi képviselőjeként bemutatta ezt a remek kezdeményezést. Rövid hozzászólásában elmondta: „A művészeti rezidenciaprogram ötlete Frühauf Károlytól származik, aki párkányi születésű, de 1968-tól Svájcban él. Sok szállal kapcsolódik a városhoz, de miután a szülei elhunytak, szeretett volna egy olyan pozitív okot találni, ami miatt jobb kedvvel látogat haza szülővárosába. Feleségével létrehozták a HÍDŐR programot. Az elképzelés alapját a 2001-ben újjáépített Mária Valéria híd jelentette, amelyet az elgondolás szerint nemcsak fizikailag, hanem szellemileg is óvni kell. Erre a feladatra pedig a művészek a legalkalmasabbak. A létrehozott művészeti rezidenciaprogramra a világ legkülönbözőbb részeiről hívnak alkotókat, akik Párkányban olyan projektek megvalósítását vállalják, amelyek a kommunikációról, összefogásról és szellemi áthidalásról szólnak.”

Ebben a kiadványunkban is folytatódik Hagymás István – író, pszichiáter, fotóművész – sorozata, amelyben a Shakespeare-drámákat vizsgálja. Most a Macbeth került sorra.

Dörömbözi János – filozófus, történész – szintén az angol drámaíróval foglalkozik. A Plutharkosz és Shakespeare közötti párhuzamot állítja a középpontba, ugyanis az ókori, görög történetíró írásai szolgáltak alapul néhány Shakespeare-drámához.

Kolundzsija Gábor – városépítész, író – A Titanicon nincs pánik című írásában társadalmunknak szóló, intő jelekre hívja fel a figyelmet.A Titanic katasztrófája a nyugati civilizáció bukásának előhírnöke volt, csak meg kell érteni az üzenetét.

Lőrincz Sarolta Aranka – ipolybalogi népdalénekes, író, költő – verseivel és visszaemlékezésével is találkozhatunk a lap oldalain. Őt, a palócság hiteles krónikását, 2023. augusztus 19-én, a Szent István-díj emlékéremmel tüntették ki Esztergomban.

Győrffy Sándor – budapesti képzőművész – a Fény és Árnyék címmel megrendezett kiállítást nyitotta meg, beszéde három művész közös tárlatáról szól. Katona Zsombori Mária, Orgoványi Anikó, Nagy Béla Lajos munkásságában az a közös, hogy mindhárman kitűnően játszanak ezekkel a művészi eszközökkel.

A. Bak Péter – művészeti író, festőművész – a XXX. résszel folytatja megkezdett sorozatát a művészcsaládokról. Ez alkalommal az Aggházy családot ismerhetjük meg.

A szokásokhoz híven az EVID utolsó oldalán Horváth Gáborné dr. „Konyhakalendárium”-ába pillanthatunk be. Most nyári-őszi receptekkel lepte meg az olvasókat.

A bemutató során Lőrincz Sarolta Aranka és Wernke Bernát verseiből is elhangzott néhány Juhász Gyula előadásában.

Jó hangulatban, baráti beszélgetéssel zárult a folyóirat-bemutató.

A fotókat Fuyu Yeh és Szabó László készítette.

%d bloggers like this: