Press "Enter" to skip to content

Hídünnep Párkányban

Párkányban 2021. szeptember 24-én és 25-én rendezték meg a Hídünnepet. A Mária Valéria híd újjáépítésének 20. évfordulója alkalmából – több helyszínen – koncertekkel, filmvetítésekkel, tárlatokkal várták az érdeklődőket.


Szeptember 24-én kiállításmegnyitóval vette kezdetét a kétnapos rendezvénysorozat. A Párkányi Városi Múzeum hangulatos kertjében gyülekezett az ünneplő közönség. A megjelenteket Juhász Gyula múzeumigazgató üdvözölte. Köszöntőjében kihangsúlyozta, hogy régen dédelgetett álom valósult meg 2001-ben, amikor 57 év után – a dunai hidak között utolsóként – újjáépülhetett a Mária Valéria híd. Erre az eseményre irányítja figyelmünket „A feledésbe merült híd” című kiállítás, amelyen dokumentumokat, fotókat, tárgyi emlékeket tekinthetünk meg. A tárlatot Himmler György – tanár – ajánlotta figyelmünkbe, aki tevékenyen vett részt az újjáépítést megelőzően az előkészítő munka küzdelmeiben. Személyes hangú visszaemlékezésében Fatter Imrét említette, aki magyar katonaként az utolsók között kelt át a hídon 1944 karácsonyán, mielőtt a német csapatok felrobbantották azt. A kiállítást Szabó Eugen polgármester úr nyitotta meg, aki kiemelte, hogy ünnepünk ne a feledésről, hanem az emlékezésről szóljon. Megható pillanatok következtek, amikor tiszta, csengő gyermekhangon megszólalt a húsz évvel ezelőtti eseményre íródott ikonikus Híd-dal Balázs Luca előadásában. A Kormorán együttes szerzeménye a későbbiek során is szolgált meglepetésekkel.

A program a Danubius moziban folytatódott. Gyűgyi László és Juhász Gyula dokumentumfilmjét tekintettük meg, amelynek címe: A hidak arra valók, hogy összekössenek. A remek filmfelvételeket gyönyörű zene és lírai hangulatú szövegrészletek egészítették ki. Ezek szerzője és előadója Juhász Gyula volt. A Barta Gyula Galériában rendezett kiállításon Gyűgyi László – operatőr, fotográfus – művészi felvételei idézték fel a hídépítés egy-egy fázisát. Ismét filmvetítéssel folytatódott a program. Muszka Róbert és Gyűgyi László dokumentumfilmje az újjáépítés legfontosabb pillanatait örökítette meg, benne hangsúlyos szerepet kapott az ünnepélyes átadás. Az estet szlovák népzenei műsor zárta a sétálóutcán.

Szeptember 25-én a Duna-korzón, a híd lábánál, gyülekezett a koszorúzásra az ünneplő közönség. A Párkányi Szlovák-Magyar Baráti Társaság képviseletében Kornélia Slabáková és Gajdošík György mondott köszöntőt. Ezt követően a párkányiak közösen koszorúztak az esztergomiakkal. Az emlékezés virágait elhelyezte Hernádi Ádám, Esztergom polgármestere is. A népviseleti felvonulás a Duna-korzóról indult a Komáromi Vidám Fiúk fúvószenekar kíséretével a városközpontba, a szabadtéri színpadhoz. Itt folytatódott az ünnepi műsor. Juhász Gyula Tóth Árpád A hídon című versét szavalta. Ekkor következett a korábban ígért meglepetés. Felcsendült a Híd-dal jellegzetes bevezető zenéje, megjelent a színpadon Roman Krško – párkányi születésű operaénekes –, és énekelni kezdett szlovákul. Amin nem csodálkozhatunk, mert szlovák és angol változata is volt a dalnak, de a közönség most nem erre számított. Talán a második versszak már magyarul szól majd, gondoltuk. De nem. Kissé csalódott taps hangzott fel a nézőtéren. Akkor újra felcsendült a bevezető zene, és megjelent a színpadon Varga Miklós. Jól ismert, fátyolos hangján énekelni kezdett. Ez a dal igazán megható módon az ő előadásában szólal meg. Együtt énekelt vele a közönég, majd felállva, vastapssal jutalmazta a produkciót. Szabó Eugen és Hernádi Ádám polgármester ünnepi beszéde következett. Esztergom város polgármestere személyes emlékek felidézésével kezdte köszöntőjét, majd a híddal kapcsolatos gondolatait osztotta meg a hallgatósággal. A testvérvárosok nevében Mustó Géza – Kőbánya alpolgármestere – is szólt az egybegyűltekhez. A megnyitó után népművészeti csoportok műsora következett a XX. Dunamenti Folklórfesztivál keretében. Az ünnepi műsorfolyam zárásaként Varga Miklós és zenekara lépett színpadra.

A Mária Valéria híd újjáépítése – elsősorban politikai okok miatt – közel hatvan évet váratott magára. Az újjáépült híd nagy hatással van a két város és környékének életére. A felújított híddal mintha mi is egy kicsit újjászülettünk volna. Ez a híd az összetartozás és a béke jelképe. Befejezésül Hernádi Ádám beszédéből idézek néhány gondolatot: „S hogy mekkorát fordult velünk a világ ez alatt a húsz év alatt, érezzük. Hiszen most már féltőn rajta kell tartani a tekintetünket európaiságunkon, kereszténységünkön is. 20 éve még arra koncentráltunk, mit veszítettünk, ma arra kell, hogy MÉG MIT VESZÍTHETÜNK, hiszen változik Európa.”

 

A fotót Szabó László készítette.

%d bloggers like this: