Press "Enter" to skip to content

Kutatni, írni, nyilvánosságra hozni

Történészek a Laskai Osvát Antikváriumban

Dr. Popély Gyula és dr. Eördögh István történészek beszélgető estjén legújabb könyveikkel ismerkedhettek meg az érdeklődők az esztergomi Laskai Osvát Antikváriumban 2024. január 30-án. Az előadók Jozef Tisóval kapcsolatos kutatásaik eredményeiről számoltak be ez alkalommal.

A „TÚSZJÁTSZMÁK” című könyvében Popély Gyula történész a kor egyik legnagyobb drámáját mutatja be, amely meghatározója volt a felvidéki magyarság sorsának. A Szlovák Köztársaság magyar nemzeti közössége 1939 és 1945 között joggal érezhette magát túszhelyzetben ősei szülőföldjén. Az Adolf Hitler teljes körű támogatását élvező szlovák államvezetés a lehető legdurvább elnyomó politikát alkalmazta a magyarokkal szemben. Idézzünk az Előszóból: „A szlovák politikai vezetés mindent megtett annak érdekében, hogy országukat a Führer mintaállamának és leghűségesebb szövetségesének tekintsék. Mindeközben a szlovákiai magyarok képviseletét ellátó, Esterházy János vezette Magyar Párt és az egész szlovákiai magyar nemzeti kisebbség is határozottan szembehelyezkedett a fasizmus és a nemzetiszocializmus eszmeiségével. Így a zsidók mellett a magyarok is szenvedő alanyai lettek a Tiso – Tuka – Mach trió totalitárius elnyomó politikai rendszerének.” A könyvből megtudhatjuk azt is, hogy a felvidéki magyarok hogyan segítették a zsidók menekülését akkor, amikor mind Magyarországra akartak jönni, mert állításuk szerint egész Európában itt bántak velük a leghumánusabban.

Eördögh István egyház- és vallástörténész. Római katolikus lelkészként kezdte pályáját, majd a Vatikánban levéltáros lett, itt dolgozott 1983 és 1994 között. Levéltári kutatásai alapján rengeteg dokumentumba nyert bepillantást, amelyekből több könyvet is összeállított. Ezen az estén a „JOZEF TISO ÉS A SZLOVÁKIAI HOLOKAUSZT” című kötettel ismerkedhettünk meg, amely megjelent olasz nyelven is. Az olvasók számára kevéssé ismert témát, a szlovákiai holokauszt hátterét, lefolyását és következményeit mutatja be az író. A szerző a szlovákiai zsidóság és magyarság üldöztetésének sajátosságait vizsgálja – mivel Szlovákiában a zsidókérdés szoros összefüggésben volt a magyarkérdéssel – különös tekintettel arra, hogy milyen szerepet játszott abban a független szlovák állam feje, Jozef Tiso. A kötet elemzés arról, hogy milyen társadalmi, politikai és emberi tényezők alakították az eseményeket.

Az előadók megfogalmazták a történészek feladatát is, akikre fontos feladat hárul nemzetünk megmaradása érdekében. A kutatások eredményeit közkinccsé kell tenniük. Az összegzés így hangzott: „Kutatni, írni, nyilvánosságra hozni, mert aki nem ismeri a múltját, nem értheti a jelent, amely a jövőnek hordozója.” Mit tehetünk nemzetünk megmaradásáért? „Törődj nemzeted múltjával és műveld magad!”

A fotót Szabó László készítette.

%d bloggers like this: