Press "Enter" to skip to content

Megújult Mattyasovszky Kasszián atya síremléke

Dr. Mattyasovszky Kasszián Kázmér – Szent Benedek-rendi szerzetes, tanár, házfőnök, főigazgató, cserkészvezető – családi sírboltjának restaurálását követően, kegyeleti megemlékezésre került sor az esztergomi, szentgyörgymezei temetőben 2019. május 24-én. A síremlék felújítását az Esztergom Barátainak Egyesülete (EBE) kezdeményezte.

A megemlékezés kezdetén Koditek Pál, az EBE elnöke, köszöntötte az egybegyűlteket, elmondta, hogy 84 évvel ez előtt – ezen a napon, ezen a helyen, ebben az órában – mintegy 5000 ember kísérte utolsó útjára Kasszián atyát, aki brutálisan elkövetett gyilkosság áldozata lett. A megemlékező eseményen megjelent a Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke, Popovics György és alelnöke, Steindl Balázs. A pannonhalmi bencés diákszövetséget Hirka Antal atya képviselte. A síremlék körül a 14. számú Holló cserkészcsapat tagjai álltak sorfalat.
Bánhidy László alpolgármester Esztergom Város Önkormányzata nevében mondott köszöntőt. Beszédében kiemelte az EBE fontos szerepét abban, ahogy az arra érdemes esztergomi polgárok emlékét ápolják. A lokálpatriotizmus történelem- és hagyománytiszteletet is feltételez, ez pedig része a polgári értékrendnek, növeli a kötődést városunkhoz. A helyreállított sír a városi és a megyei önkormányzat támogatásával újult meg.
Steindl Balázs felidézte Kasszián atya életútját, kihangsúlyozva, hogy az ifjúság érdekében milyen sokat tett. Mattyasovszky Kázmér 1879. december 6-án született Esztergom-Vízivárosban. Tanulmányait a vízivárosi elemi iskolában kezdte, majd 1889-től 1897-ig az esztergomi Szent Benedek-rendi katolikus főgimnáziumban folytatta. 1897-ben érettségizett, s még ugyanabban az évben belépett a pannonhalmi Szent Benedek-rendbe, a szerzetesi pálya mellett döntött. Választott neve Kasszián lett, és 1902-ben szentelték pappá. A következő évben mennyiségtan–természettan szakos tanári oklevelet szerzett. 1910-ben, 31 évesen, került vissza szülővárosába, Esztergomba. Mennyiségtant, természettant, gyorsírást tanított, természettani gyakorlatokat tartott. A tanítás mellett meghatározó szerepet játszott az esztergomi, egyben a magyarországi cserkészmozgalom fejlődésében is: a hazai vízi cserkészet egyik kezdeményezőjének számított. A híres esztergomi 14. számú „Holló” cserkészcsapat parancsnoka volt, amellyel számos külföldi versenyen sikerrel szerepelt. 1924-ben a pannonhalmi főapát megbízta az esztergomi iskola igazgatásával, és bencés házfőnökké nevezte ki. Igazgatói, rendfőnöki, tanári és cserkészeti tevékenysége mellett – elképesztő munkabírással – komoly tudományos munkát folytatott, széleskörű társadalmi tevékenységet fejtett ki, és szerepet vállalt a helyi közéletben is. Pályafutása kezdetén, 1905-ben matematikai szakkönyve jelent meg, ezt az évek során hitéleti elmélkedések, filozófiai értekezések követték. Elismert tankönyvíró volt, az általa írt vagy átdolgozott matematika és fizika tankönyveket sok középiskola használta. 1931 nyarán a budapesti bencés reálgimnázium igazgatójává nevezték ki, amelyet négy évvel később bekövetkezett, tragikus haláláig vezetett. Közben budapesti rendfőnök lett, a kultuszminiszter pedig címzetes tankerületi főigazgatóvá léptette elő. Budapesti áthelyezését követően viszonylag ritkán adódott alkalma hazalátogatni Esztergomba, a sors azonban úgy hozta, hogy a halála előtti napját Esztergomban, szeretett cserkészei között töltötte, ugyanis aznap szentelték föl a szigeti csónakházat. 1935. május 21-én bestiálisan elkövetett gyilkosság áldozata lett. A nyomozás nem tudta kideríteni, hogy mi lehetett az indíték, a tettesnek is nyoma veszett. Napjainkban úgy vélik, hogy politikai gyilkosság áldozata lett Kasszián atya, amit 1931-es szovjetunióbeli segélyakciójával hoznak összefüggésbe. Sírja városi védelem alatt áll, a Nemzeti Sírkert részét képezi.
Hirka Antal atya újraszentelte a sírboltot. Emlékeztette a hallgatóságot, hogy a széleskörű társadalmi tevékenységet kifejtő, elismert tankönyvíró, a bencés gimnázium tanára, meghatározó szerepet játszott az esztergomi cserkészmozgalom fejlődésében is. Emlékére díjat alapítottak Pannonhalmán. A bencés öregdiákok által alapított díjat egy végzős tanuló, matematika–fizika tanulmányainak elismeréseként kaphatja. Az ünnepi megemlékezés koszorúzással folytatódott. Koditek Pál, az EBE elnöke zárszavában köszönetet mondott a pénzügyi támogatásért, és az elvégzett fizikai munkáért.
Mi emlékezteti a mai esztergomiakat Mattyasovszky Kasszián atyára? Igen kevés. Volt városunkban egy ma már nem látható hatalmas bronz dombormű, ami a szent életű pap emlékére készült. A domborműves emlékművet az esztergomi bencés gimnázium Kossuth Lajos utca felőli falán helyeztek el 1938. május 22-én. Ez a nap az esztergomi cserkészet megalakulásának huszonötödik, Kasszián atya halálának harmadik évfordulója volt. A „fordulat évét” követően, 1949 körül az „egyházi reakció elleni harc” jegyében az akkori hatóságok leverték és beolvasztották a domborművet. Az utókor úgy róhatná le kései háláját a tudós tanár iránt, hogy – városi összefogás eredményeként – újra elkészíttetné az emlékművet, és azt méltó helyen felállítaná. Esztergomban ma csupán egy kis utca őrzi Szentgyörgymezőn Mattyasovszky Kasszián Kázmér nevét.

A fotót Szabó László készítette.

%d bloggers like this: