Press "Enter" to skip to content

„Ó, én édes hazám, te jó Magyarország”

2015. május 30-án a Históriás Napok elő rendezvényeként koszorúzással egybekötött emlékünnepség zajlott az esztergomi Balassi Bálint szobornál. Hagyomány, hogy az Esztergomi Balassa Bálint Társaság, minden év május 30-án, a költő halálának évfordulóján, megemlékezést tart. Az idei ünnepség egy kicsit eltért a korábbiaktól, mert ez egyben visszaemlékezés is volt, az egykori résztvevőkkel, a 36 évvel ezelőtti hagyományteremtő rendezvényre.

A megjelenteket Pécsi L. Dániel főszervező és Meszes Balázs az önkormányzat Idegenforgalmi és Kulturális Bizottságának elnöke köszöntötte. A műsorban megzenésített Balassi-verseket hallhattunk Kobzos Kiss Tamás énekmondó, Kuncz László vers- és énekmondó, Szabó István lantművész, Szabó András előadóművész közreműködésével. A Balassa Bálint Gazdasági Szakközépiskola és Szakiskola növendékei verseket szavaltak. Az ünnepi beszédet dr. Prokopp Mária professzor asszony, művészettörténész, a Balassa Bálint Társaság elnöke mondta el. Beszédében bemutatta azt a lelkes fiatalembert, Balassa Bálintot, aki 461 évvel ezelőtt érkezett Esztergomba, hogy részt vegyen a törökök által megszállt vár felszabadításában. Az emlékére állított szobor 1938-ban készült el. Kettős üzenete van az emlékműnek. Az ország szíve Esztergomban van, ezért fel akarta szabadítani Esztergomot a török uralom alól 1594-ben. A szobor jelképei hordozzák a második üzenetet. A kivont kard a küzdelmet, akaratot, kitartást jelenti, a könyv a tudást, a bibliát, a verseit jelképezi. Harci lendület sugárzik a költőből, ami átárad városunkra is. A nehézségek leküzdésében ő legyen példa számunkra, ő adjon erőt, energiát. Ebben segíthetnek bennünket a Históriás Napok, hogy büszkén vállaljuk magyarságunkat és azt, hogy esztergomiak vagyunk. Az ünnepi beszéd után a koszorúzás következett. Az emlékünnepség második része a Kis-Duna partján, Balassi Bálint megsebesülésének helyszínén, a vízivárosi Mattyasovszky kertnél zajlott. Dr. Horváth István szavait Meszes Balázs tolmácsolta. Az emléktáblánál Esztergom Város Önkormányzatának koszorúját helyezték el. Az előrendezvény zárásaként emlékhangverseny zajlott a 36 évvel ezelőtt megszólaltatott énekelt versekből, amelynek helyszíne a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Iohanneuma volt.
Hallgatva az előadókat, szervezőket, megható az a lelkesedés, áldozatos munkavállalás, amit a Históriás Napok megvalósítása érdekében kifejtenek. Történelmünk csodás erejéről így ír Molnár Attila: „…tudjuk a Bibliából, mindenkinek hite szerint adatik. Ehhez pedig meg kell változtatnunk saját történelmünkhöz való viszonyunkat… Hozzátartozik őseink, hőseink tetteinek igaz ismerete, elődeink őszinte tisztelete, a ránk hagyott szellemi hagyaték ápolása.” Számunkra a Históriás Napok nyújthatnak segítséget ehhez. Esztergomban, Szent István király városában példát kell mutatnunk, hogy a ránk hagyott örökséghez méltók legyünk, és keresztényi alázattal ápoljuk.

%d bloggers like this: