Press "Enter" to skip to content

Esztergom ’56 – Temesi Attila kiállítása

 Esztergomban 1956 forradalmi napjaiban a Sötétkapunál történtek fájdalmas emlékével találkozhatunk Temesi Attila, grafikus festményeiből a Művelődési Házban október 20-án nyílt kiállításán. A tárlatot Koditek Pál, Esztergom Barátainak Egyesületének elnöke ajánlotta a megjelentek figyelmébe.

Az 1956-os forradalom esztergomi eseményeire emlékeztetnek Temesi Attila, grafikusművész képei, amelyekből október 20-án nyílt kiállítás „Esztergom ’56” címmel a Művelődési Házban. Temesi Attila, grafikus a Szent Imre Általános Iskola, Gimnázium és Szakközépiskola művésztanára, a nyergesújfalui Kernstok Károly Művészeti Kör tagja, több önálló tárlata volt már Esztergomban, Dorogon, Nyergesújfalun, a Kernstok Művészeti Körrel csoportos kiállításon Németországban is bemutatkozott.
Az 56-os forradalom esztergomi tragikus eseményeit képi feldolgozásban elsőként alkotta meg Temesi Attila. A krisztusi keresztút stációira emlékeztetnek nagyméretű pasztellképei. Szénrajz technikával indul a stáció, a képen egy vidám fiatal forradalmárlány néz ránk, és elindul a Bazilika felé a térről, az emberekkel teli autóbusz. A következő színes pasztellképen két mai kislány néz a Sötét kapun áthaladó busz után, majd a kálvária út képei már a tankágyúlövés utáni tragédia eseményeiről szólnak. Az esztergomiak számára az 56-os forradalom történései között fájó emlék a Sötétkapunál történtek, amikor az áthaladó autóbuszba tankágyúval belelőttek Magyarok lőttek magyarokra. A sok sebesült mellett 14 halott emlékét őrzik a ma élők. A tárlatnyitón az emlékezés hangulatát elmélyítette Daróczi Gabriella által előadott magyar népdalok és Márai: Mennyből az angyal című verse, amelyet Spisák Balázs adott elő.

%d bloggers like this: