Press "Enter" to skip to content

Furulya- csembalókoncert

Nagy érdeklődés kísérte Pásztói Zsófia és Lukács Lívia furulya- és csembalókoncertjét 2018. november 18-án. A hangversenyre az esztergomi Zsolt Nándor Zeneiskolában került sor. Az igényesen összeállított műsor igen változatosra sikeredett, kellemes meglepetéseket is tartogatott. A két szólista mellett közreműködött a „Strigonium Consort” Pásztói Tamás vezetésével.

Pásztói Zsófia városunk szülötte, akiből koncertező, elismert furulyaművész lett. Általános és középiskolai tanulmányait Esztergomban végezte, zenét a nyergesújfalui Szabolcsi Bence Zeneiskolában tanult. Felsőfokú zenei tanulmányokat folytatott Szegeden, Amszterdamban és Utrechtben. Két gyermek édesanyja, családjával Hollandiában él. Lukács Lívia az esztergomi zeneiskola tanára. Magánúton kezdett csembalót tanulni, majd a Liszt Ferenc Zeneakadémián csembalóművész tanári diplomát szerzett. A művészek mellett szóljunk néhány szót hangszerükről is. A furulya vagy blockflöte ajaksípos fúvós hangszer. A legkorábbi ábrázolásokon – a 11. századtól – már a legfontosabb vonásaiban a maival azonos hangszer látható. A reneszánsz korában élte virágkorát, hangfekvés szerint differenciálódott, népes hangszercsaláddá alakult, amelynek több tagját is megszólaltatta a művész az esztergomi koncerten. A 17. század második felében a furulyák sokfélesége csökkent, a barokk zene ízlésvilágának megfelelően, gyakran vonósokkal együtt szólaltak meg. A romantikus zenében ismét szerepet kapott a hangszercsalád. A csembaló hangja – egy jó hangszerjátékos keze alatt – átható, csengő, ezért kamarazenében, szólistaként, de kísérő hangszerként is szívesen alkalmazták. A csembalónak a barokk hangszeregyüttesekben alapvető szerepe volt. Ebben az időben folyamatosan tökéletesítették. A későbbi századokban népszerűségéből veszített, helyére fokozatosan a zongora lépett. A Zsolt Nándor Zeneiskola alapítványi pénzből csembalót vásárolt, amelynek hangját ezen a koncerten is megcsodálhattuk. A hangszer 20 éves, flamand, egymanuálos kópiahangszer.
Pásztói Zsófia szólistaként is megmutatta tehetségét. Ez a hangszer, a furulya, sok művészt elindított a zenei pályán. Mindannyian vallják, hogy kortárs zenét is játszani kell. Ezen az estén IsangYun – koreai születésű zeneszerző – Chinese Pictures (Kínai képek) című darabját hallottuk bravúros előadásban. A négy tétel elhangzása során megismerhettük a hangszercsalád különböző tagjait. Lukács Lívia előadásában Couperin és Rameau egy-egy csembalóra írt virtuóz darabja csendült fel a hangszer erőteljes, mégis puha és bársonyos hangján. Közös előadásuk során egy Händel szonáta és egy Vivaldi concerto hangzott el. A darabok elhangzásakor élvezhettük a barokk zene stílusjegyeit, a feszültséget teremtő, mozgalmas, dinamikus, sűrűn díszített zenei futamokat. Tapasztalhattuk, hogy milyen jól működött együtt a két művész.
A „Strigonium Consort” Esztergomi Régizene Együttes, művészeti vezető: Pásztói Tamás. Az együttes tagjai: Deák Borbála, Penyigeiné Hengán Krisztina, Wildné Grób Mária, Nyeső Ildikó, Pásztói Tamás, Pásztóiné Wagner Judit, Pintér János. Műsorukon reneszánsz korabeli táncok szerepeltek. A hangszereken a kor gyakran játszott, közkedvelt dallamai csendültek fel. A meglepetés a ráadás szám volt, a magyar reneszánsz zene egyik gyöngyszeme.
Emlékezetes marad számunkra ez a koncert. A hallgatóságnak, ez alkalommal, némi zenetörténeti ismeretterjesztésben is része lehetett, az előadott darabokhoz egy-egy rövid felvezetőt csatoltak, amelyben a zeneszerzőkről, a stílusokról vagy egy-egy zenemű keletkezéséről tudhattunk meg érdekességeket. Gratulálunk a művészeknek, reméljük, hogy még sok szép hangversennyel örvendeztetik meg a közönséget.

A fotót Szabó László készítette.

%d bloggers like this: