Press "Enter" to skip to content

Göröngyös utakon − az „Esztergom és Vidéke” című lap történetéről

Izgalmas kerekasztal-beszélgetésnek lehettünk részesei a Vármúzeum Lovagtermében 2018. június 8-án. A rendezvényre az Esztergomi Ünnepi Könyvhét és a Dr. Kőrösy László Emlékév alkalmából került sor. A résztvevők az Esztergom és Vidéke című lap egykori és jelenlegi szerkesztői, munkatársai voltak: Sebő József, Bencze Cs. Attila, Koditek Pál, Simon Tibor és Filemon Béla. Dr. Etter Ödön kérdései segítettek, hogy felidézzék a nagy múltú újság történetét, különös tekintettel a rendszerváltozás éveire, amikor több évtizedes szünet után újra megjelenhetett a lap.

Dr. Kőrösy László nevéhez fűződik az első, igazán sikeres esztergomi újság megjelenése. Az Esztergom és Vidéke 1879. június 1-jétől jelent meg, ezt követően folyamatosan 1944-ig. A lap alapításának gondolata, a szerkesztés alapelveinek kidolgozása Kőrösy nevéhez fűződik. A legfőbb cél Esztergom felvirágoztatása volt. A fejlécen ez volt olvasható: közérdekű, nemzetgazdászati, ipar-kereskedelmi és szépirodalmi közlöny. Kőrösy László 1879-ben kiadott egy röpiratot „Szabadelvű sajtót!” címmel. Ebben a következőket fogalmazta meg: „Helyi laptól nem követelünk lehetetlent. Mert nem tartjuk lehetetlennek a közügy őszinte szolgálatát. Szolgálja tehát városunk minden érdekét lelkesen, föláldozó igazságszeretettel, függetlenül és egyenes szóval.” A lap működése során a szerkesztők igyekeztek ennek szellemében dolgozni, és dolgoznak ma is.
Az 1980-as évek közepén lelkes esztergomiak kísérletet tettek arra, hogy újraélesszék az esztergomi sajtót, tették ezt Kőrösy László egykori lapjának újraindításával. Simon Tibor, a Városi Tanács Művelődési Osztályának akkori vezetője, engedélyezte, hogy az Esztergom és Vidéke, egyelőre műsorfüzetként, újra megjelenhessen. 1986 januárjában jelent meg először a kiadvány. Számozásában jelezték, hogy folytatása az 1944-ben megszűnt lapnak. 1988-tól a lap fejlécében és méretében is egyre jobban hasonlított elődjére. Eleinte havonta jelent meg, a felelős kiadó Simon Tibor. A kiadványt a Grand Tours Utazási Irodában vásárolhatták meg az olvasók, amelynek igazgatója Koditek Pál volt. A kulturális programok kínálata mellett rövidebb hírek, cikkek is megjelenhettek az újságban. 1990-től lehetőség nyílt arra, hogy programfüzetből havonta, majd később hetente megjelenő újsággá fejlődjék. Sebő József főszerkesztőként kapcsolódott be a munkába. A szerkesztőség tagjai között szerepelt Nagyfalusi Tibor, Bánhidy László, Pálos Imre, és Bencze Cs. Attila, aki később főszerkesztője is lett a lapnak. Az 1990-es évek közepétől az Esztergom és Vidéke a város közszolgálati médiuma lett. Az önkormányzat anyagiakban is támogatta a megjelenést. Voltak időszakok, amikor Vincze Ferenc nyomdájában 2500 példányt készítettek a lapból. 2007. január 20-án jelent meg az utolsó önálló száma ennek a sorozatnak. Ezt követően fokozatosan beolvadt az önkormányzat által létrehozott Hídlapba.
Négy év szünet után, 2011-től, Filemon Béla jelenlegi főszerkesztő jóvoltából – a Duna két oldaláról érkező szerkesztőgárdával – internetes formában működött tovább hírportálszerű formában, ahol 2011. március 19-én jelent meg az első cikk a főszerkesztő tollából: „Egy régi-új médium arcvonásai” címmel. 2013. január 11. ismét fordulópontot jelentett a folyóirat történetében, mert a Muravidék Baráti Kör Kulturális Egyesület (MBKKE) vette át a nagy múlttal rendelkező lap kiadását. A cél az volt, hogy negyedévenként nyomtatásban és az interneten is megjelenjen. Az új sorozat első számának (2013/1) ünnepélyes bemutatójára 2014. április 24-én került sor.
A beszélgetés során megfogalmazódott olyan igény, hogy társadalmi viták fóruma is lehetne az internetes felület. A szerkesztők várják az ötleteket és a város életével, fejlődésével kapcsolatos gondolatokat, mivel az Esztergom és Vidéke a történelem során rendszerint napi, közéleti kérdésekkel foglalkozott. Érdekességként összegyűjtöttük az alcímeket, amelyeket a fejlécen találhattak az olvasók. A lap története alcímekben: Kulturális Tájékoztató (1987); Művelődési, helyismereti, idegenforgalmi tudósító (1988); Társadalom – politika – művelődés – helyismeret – idegenforgalom (1991); Polgári lap (1992); Társadalmi és Kulturális Folyóirat (2013-tól).
A rendezvény igen hangulatos, közös énekléssel zárult. Az 1920-as években még reklámdalocska is született, amely megkönnyítette a lap eladását. Pálmai Árpád segítségével többször elénekeltük. Lehet, hogy gyakrabban és bátrabban kellene efféle nótáknak elhangozni, hogy ne csak az olvasók, hanem a támogató szervezetek, önkormányzat, szponzorok is meghallják.

A fotót Szabó László készítette.

%d bloggers like this: