Press "Enter" to skip to content

Kettős jubileum című képzőművészeti album

A Magyar Honvédség megalakulásának 175. és Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából jelent meg 2023 év végén a Honvéd Kulturális Egyesület kiadásában, a Honvédelmi Minisztérium támogatásával, a „Kettős jubileum” című képzőművészeti album, amelyet Vadady Attila Bálint szerkesztett.

Sipos Gábor nyá. ezredes, a Honvéd Kulturális Egyesület elnöke, az album felelős kiadója, bevezetőjében a következőket írja:

„A Honvéd Kulturális Egyesülethez már a megalakulását követő évben, 1993-ban csoportként csatlakozott a Honvédelmi Minisztérium Gödi Alkotótáborának néhány hivatásos katonája. Önálló tagozattá válásukat az alkotói közösség tevékenységének koordinálása, a nyilvánosság előtti megjelenés szervezése, valamint a rövid időn belüli létszámnövekedés indokolta. Kezdetben a tényleges és nyugállományú katonák felvételét helyeztük előtérbe, de az érdeklődés a festészettel foglalkozó családtagok, rokonok, művésztársak körében annyira megnőtt, hogy felülvizsgálva addigi gyakorlatunkat, már a szervezet alapszabályában foglaltak elfogadása, a honvédelmi értékek alkotásaikban való megjelenítése, és persze a jelölt elvárható művészi színvonala elegendő a tagság elnyeréséhez.

Katonává ugyan nem váltak civil képzőművész tagjaink, de alkotásaikban fellelhetőek a katonai helytállás, a hősiesség, a hazaszeretet motívumai. Nem véletlen tehát, hogy a Magyar Honvédség megalakulásának 175., valamint Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója tiszteletére meghirdetett alkotói felhívásunkhoz mindannyian csatlakoztak. Az idén ezen évfordulók jegyében rendeztük meg az évente hagyományos országos kiállításunkat október 3-án a Stefánia Palotában, de festőtáboraink tematikáját is ez uralta.

Fontosnak tartjuk, hogy a honvédség életében e jelentős évfordulók ne csak az adott év ünnepélyességét hangsúlyozó programok, kiállítások, megemlékezések formájában kerüljenek a közvélemény elé, de maradandóbb nyomot is hagyva, ezért képzőművészeti album kiadását határoztuk el. Az albumban megjelenő alkotások számát nem a kiadvány terjedelmi korlátjai, hanem a hitelesség és a művészi érték szabta meg, és amelyet szakmai bírálat előzött meg. Aki kézbe veszi a 75 alkotásból álló kiadványunkat, képet kaphat a Honvéd Kulturális Egyesület képzőművészeti tagozatának alkotói színvonaláról is. Reményeink szerint képzőművészeti albumunk értékteremtő módon erősíti nemzeti hagyományainkhoz való érzelmi kötődésünket, és hozzájárul a Magyar Honvédség reputációjának növeléséhez.”

A kötet kiváló nyomdai minőségben, fényes műnyomó papíron, keménytáblás kötésben készült. Az alkotások felölelik a képzőművészeti technikák szinte összes ágát: festmények (olaj, akril, tempera, pasztell, akvarell, kollázs, vegyes technika, egyedi technika), grafikák (egyedi és sokszorosított) és kisplasztikák (fém, fa, kő). Az album első felében a Magyar Honvédség 175 évéből láthatjuk a következő alkotásokat: A. Bak Péter: A légtér őre, Kiképzés, Baranecz Katalin: A surranó, Barcza Mária: Égi szemek szárnyra kelnek, Bencze Zsolt: Emlékezés (175 év), 48-as veterán honvéd I-V., Berek Lajos: Tarts ki pajtás, Bíró Mária: Értünk, Bócsó Rozália: Hátvéd, B. Tóth Edit: A győztes csata után, Dudás Sándor: A rézágyútól a gripenig, Fazekas Valéria: Változó világ, Fogarasi Margit: Összhangban, Girnt Vilmos: Tisztelet a honvédeknek, Gősi Ágnes: Bem József, Jakab Edit: Kegyelet, Jozefka Antal: Aranymezők, Kaposváriné Mihály Mária: Katonák gyakorlaton, Kása Ferenc: Lőszeres, Kolárovits Katalin: A hazáért!, Helikopter, Kolossváry Miklós: Vörös sipkások, Kónya Enikő: Pro Patria ad Mortem, Kun István: Kezdetek, Kühtreiber Zsolt: Irányok, László Ferencné Ani: Katona, Lisovszki Márta: Trombita harsog dob pereg, Morschhauser Miklós: 100 év távlata, Március 15-e ünnepsége Kecskemét, Mózsi Roland: Álca, Nagyné Vései Viktória: Tábori konyha a nagy háborúban, Németh András: Riasztás, Németh József Pál: Damjanich János tábornok, Németh Teréz: Katonanő, Oravecz András: Huszárság, Stonawsky Klára: Huszár portré, Sz. Mákos Margit: A haza védelmében, Soha többé, Tanács István: A hazáért, T. Katona Anna: Fegyvert töltő katonanő, Járőrök, Megsemmisítés, Tóth Katalin: Az idős Görgey Arthur, Tóth Mónika: Surranó, Vankó István: Veszteség, Zelenskaya Olga: Szolgálati pihenő.

Az album második felében láthatjuk a 200 éve született Petőfi Sándorra emlékező alkotásokat: Barthal Ilona: A természet ritmusa, Beke Gyöngyi: Tavasz az Alföldön, Bencze Zsolt: Segesvári úton, Berek Lajos: Gyász, Bócsó Rozália: Petőfi Sándor-Fekete kenyér, B. Tóth Edit: Szeptember végén, Dudás Sándor: Tűzön, vízen át, Fábián Boglárka: Esti merengő, Fehér Bea: Jövendölés, Fehér Irén: Vándortarisznya, Frömmel Gyula: A vén zászlótartó, Fröschl Mónika: Csatadal, Ikotity Ildikó: Petőfi Színház, Karácsony Éva: Vízió, Kása Ferenc: Vörös ördögök, Keményné Pongó Anna: Itt van az ősz, itt van újra, dr. Kiss Attila: Petőfi 200, Mihály Márta: A szabadságért 1848, Morschhauser Miklós: Kutyakaparó csárda, Németh András: Olajfűz, Sövényházi Krisztina: Alföld, Szöllősi Albert: Madár, Tanács István: Nemzeti dal, Tóth Erika: Petőfi Sándor-Borozó, T. Szabó Magda: Petőfi fája.

A kötetben helyet kapott Vadady Attila Bálint: Emlékeink című verse:

Ahogy az évek telnek sorra el,
Az emlék, egyre-egyre feldereng,
A számok üzennek, s felhívó jel,
Min az ember sokszor elmereng.

Hogy volt e honban annyi szív,
Mi védte azóta is hazánk,
Ez mi most, emlékezni hív,
Égjen lelkünkben értük gyertyaláng.

Tollal, s karddal vívott harc,
Számunkra örök példa már,
S az ismert költői arc,
Tán tőlünk, sokkal többet vár.

Az albumot 2024. március 12-én kapták kézhez mindazok, akik szerepelnek benne.

%d bloggers like this: