Press "Enter" to skip to content

Milyen legyen az új alkotmány?

 Közmeghallgatásnak hirdették meg a testületi ülést március tizedikén, este hatkor Esztergomban, a volt vármegyeháza dísztermében, de a Fidesz képviselői üresen hagyták székeiket, ezért Tétényi Éva polgármester lakossági fórummá minősítette azt. A Nemzeti Konzultációs Testület két tagja, Szili Katalin és Szájer József indítványozta korábban, hogy a települések lakói ilyen formában vehessenek részt az új alkotmányról szóló előkészítő munkában. A város lakói nem is hagyták szó nélkül a tervezetet.

Talán félig telt meg a díszterem ezen a csütörtöki estén, a képviselők széksora ellenben tíz üres helyet mutatott. Polgármester asszony sajnálattal vette tudomásul a hiátust, különös tekintettel arra, hogy éppen az a párt szorgalmazza az új alkotmányt, melynek képviselői nincsenek jelen. Meggyes Tamás később, a testületi ülésen azzal indokolta a távolmaradást, hogy ezen a fórumon minden bizonnyal Tétényi Éva támogatói vettek részt, ezért nem kívánták magukat ismételt támadásoknak kitenni. Ők majd más úton teszik meg javaslataikat.
A találkozó bevezetéseként a polgármester asszony szemezgetett a közel harminc oldalt kitöltő tervezetből: a megyéket a jövőben vármegyéknek neveznék, megjelöli nemzeti ünnepeinket, szabályozza a népszavazást, mely nem dönthet, többek között, képviselő-testület feloszlatásáról, kiterjed továbbá a helyi önkormányzatokra, említést téve arról, hogy a helyi képviselők megbízása öt évre szólna. A felvezetést követően a résztvevők igen aktívnak és felkészültnek bizonyultak. Az elsők között kifogásolták az Alkotmánybíróság jogkörének csorbítását, ami nem vet jó fényt az előkészítő munkára.
A kormányhivatal néhány héttel ezelőtt mindenkinek kipostázott egy kérdőívet, amely 12 kérdést tartalmaz a tervezettel kapcsolatban. Az egyik felszólaló azt nehezményezte, hogy a kormány valójában nem is kíváncsi az emberek véleményére, mert ha így lenne, már jóval korábban kiküldte volna a leveleket. Stámusz Andrea képviselő ezzel kapcsolatban egy számítást is elvégzett, amelyből kiderült, ennyi idő alatt lehetetlen a beérkező összes kérdőívet feldolgozni. A héten megkezdődött az alkotmányról szóló vita a Parlamentben, és talán mégis figyelembe veszik a visszaküldött válaszokat, hiszen egy képviselő szerint éppen azért vetették el a kiskorú gyermekeket nevelő szülők további szavazati jogát, mert ezt az emberek többsége azt nem támogatta.
Szükség van-e új alkotmányra? Ezt a kérdést országos szinten is gyakran felteszik mondván, hogy nincs alkotmányozási kényszer. A díszteremben az egyik hozzászóló az amerikai példát vette elő, az 1787-ben keletkezett konstitúció a mai napig megállja a helyét (valóban a legrégebbi, ma is érvényben lévő dokumentum). Ezzel kapcsolatban vetődött fel, hogy a mi alkotmányunk alapja valójában a Szent Korona-tanban fogalmazódik meg, amit a tervezet éppen csak megemlít. Többen voltak azon a véleményen, hogy újra kellene gondolni a politikusok mentelmi jogára vonatkozó előírásokat, továbbá megkönnyíteni a képviselők visszahívhatóságát érintő jogszabályokat.
Miután több hozzászóló nem akadt, Tétényi Éva megköszönte a részvételt és az aktív közreműködést, majd kijelentette, a lakossági fórumról készült jegyzőkönyvet hamarosan elküldik a Nemzeti Konzultációs Testületnek.
„Legyen béke, szabadság és egyetértés” (Az új alkotmánytervezet zárszavai.)

%d bloggers like this: