Press "Enter" to skip to content

(Tenger)mélységek Ódor Tünde Enéh alkotásaiban

Ódor Tünde Enéh festőművészt 2018-ban ismertem meg az általa alapított Napút Rajziskolában. Azóta többször nyílt alkalmam művészetéről kérdezni, festményeinek vonatkozásait vizsgálni. Alkotásainak szimbolikája különleges világba mutat, ahol magasság és mélység szorosan összekapcsolódik.


Ódor Tünde Enéh (szül. Nyitrai Tünde) 1968. december 12-én született Budapesten. Művészeti tanulmányait a Gaál Imre Stúdióban kezdte. Számos rangos képzőművészeti iskola tanulója volt (Vajda Lajos Szabadiskola, Ferenczy Rajziskola, Szirtes János Grafikus Iskola). 1990-ben felvételt nyert Gyémánt László Festőiskolájába, ahol a zene mint inspiráló erő formálta művészetét. Főbb mestereinek Morvay Lászlót, Károlyi Zsigmondot, Szirányi Istvánt, Birkás Ákost, Szirtes Jánost és Gyémánt Lászlót jelöli meg. Az Óbudai Festőiskola elvégzése után kész művésznek nyilvánította a Magyar Képzőművészeti Egyetem felvételi bizottsága. Tervezőgrafikusi végzettséget is szerzett. Versillusztrációi rendszeresen jelentek meg az Élet és Irodalom hasábjain.

Művészetére nagy hatást gyakorol(t) Anish Kapoor brit-indiai konceptuális művész, Antoni Gaudí, Salvador Dalí és Csontváry Kosztka Tivadar. Utóbbi két alkotó hatása kézzelfogható, tetten érhető festményein; egy apró részletben a szürrealista művész képéről (A csáberő kísértete, Dalí) vagy egy tónusban, mely Csontváry munkáihoz annyira közeli.

A tenger misztikuma

Évszázadok óta számos művészt megihletett már a tenger, de sokszor csak mint egzotikus kiegészítő, nem mint főszereplő. Ha reflektorfénybe is került, főleg zord, viharos oldalát ábrázolták, melynek fő mozgatórugója a félelem, a hajók kiszolgáltatottsága volt. Ezzel szemben Ódor Tünde festményein sokkal mélyebb jelentéssel bír a Kékség. Alkotásaiban, mint őselem, az Univerzum visszatükröződéseként jelenik meg, és ami igazán különleges, szinte minden esetben békés vízfelszínt látunk, nyoma sincs viharnak. Sajátos, többféle perspektívát használó művészként, a vizet számos egészen különleges szemszögből mutatja be; szinte érezhető az áramlás az Il Mare II. című képen.

A tenger 2012 óta játszik kulcsszerepet a festőművész életében, aki minden nyáron többhetes „alkotói szabadságra” zarándokol a csodálatos Hvar-szigetre. A Nagy Kékség tanulmányozása olyan gyönyörű alkotásokat inspirált, mint a Terra Mare sorozat 2018-ból.

Lélekmag

„A művész médium. Elhivatottsága, hogy közvetítsen Ég és Föld között.”

A 2020-as év mindannyiunk életében nagy változásokat hozott, melyre a művészek is érzékenyen reagáltak. A külvilág ilyen nagy kilengése mindenkire másként hatott, Ódor Tünde festményein 8 év tengerábrázolást követően megjelent a csónakmotívum. A hófehér, fényes halászbárka teljes elszigeteltségben, evezők nélkül, ennek ellenére (vagy talán pont emiatt) teljes békében és nyugalomban lebeg a vízfelszínen. Destino című képe a külvilágtól teljesen elválasztott emberi létet ábrázolja, mely az univerzum erőinek kitéve ugyan, de mégsem véve tudomást a körülötte ólálkodó veszélyekről nyugodtan pihen az örökkévalóságban.

Ódor Tünde 1999–2000 között festette meg egyedülálló zodiákus sorozatát. A Zodiákus-Halak című festményén már megjelenik a csónakmotívum eredete, melyet az alkotó lélekmagként említ. A fényesen fehér, sugárzó mandula alak később több képében is visszaköszön, így a Metamorphosis I. (2020) vagy az Átjáró (2021) című festményén. Utóbbin a lépcsőmotívum is felbukkan, mint a lét valódi forrása felé mutató ősi szimbólum. A művész a vörös lépcsőfoktól felfelé vezeti a tekintetet az ibolyaszínű legfelső fokig, ahol a sugárzó „átjáró” megjelenítése ad transzcendentális üzenetet.

Napút Rajziskola

A Piliscsabán alkotó festőművész 2001-ben Esztergomban alapította meg a Napút Rajziskolát, mely óvodáskortól felnőttkorig segíti a művésztehetségek kibontakozását. Tanítványai közül jó páran sikeresen felvételiztek közép- és felsőfokú művészeti intézményekbe. Számos kiállítás nyílt a mester és tanítványai képeiből.

Ódor Tünde munkái olyan neves külföldi galériákban vannak jelen, mint a Singulart Nemzetközi Online Galéria (Paris) vagy a TriceraArt Nemzetközi Online Galéria (Tokyo). 2020-ban a párizsi Galerie Sonia Monti állította ki festményeit. 2019 óta a Női vonal művésze. 2020-ban az Újpesti Művészek Társaságának tagja lett. A 2021. december 17-én nyílt Újpesti Téli Tárlat 55 művésze közül díjazásban részesült.

Legközelebb 2022 februárjában láthatjuk munkáit a dunaszerdahelyi Csallóközi Múzeum Találkozások 4. című tárlatán.

 

Képek: Ódor Tünde Enéh: Il Mare II. és Terra Mare I. című olajfestményei

%d bloggers like this: