Press "Enter" to skip to content

#Mindszenty Életkapuk – Interaktív kiállítás

A magyar szentek és boldogok emléknapján (november 13.) Erdő Péter bíboros nyitotta volna meg a #Mindszenty Életkapuk című kiállítást Budapesten, a Párbeszéd Háza dísztermében 2020 novemberében. Az ünnepélyes megnyitóra sajnos nem kerülhetett sor a kialakult járványhelyzet miatt. A tárlat azonban felépült, és egyelőre online módon várja az érdeklődőket, hogy betekintést nyerjenek Mindszenty bíboros életébe.


Hét köznév és egy jelző, az életszentséget elismerő hivatalos cím, amelyekkel összefoglalható a 20. század egyik legnagyobb magyarjának tántoríthatatlan hűsége hitéhez, népéhez, hivatásához: a fiú, a pap, a főpásztor, a vádlott, a rab, a kiszabadított, az emigráns és a Tiszteletreméltó. A kiállítás azt mutatja be, hogy Mindszenty József életét milyen választások, döntések, nehézségek jellemezték. A tárlaton látható Életkapuk erre utalnak. Az otthon, a templom, a börtön és az örök haza – ezek voltak a legfontosabb Életkapui. Jelképesen ezeket jelenítik meg a Párbeszéd Háza dísztermének installációi.

2020. október 4-én Esztergomban, a Szent Adalbert Központban emlékeztünk meg Tiszteletreméltó MindszentyJózsef bíboros, hercegprímás, érsek esztergomi beiktatásának 75. évfordulójáról. 1945. október 7-én ünnepélyes keretek között foglalta el az esztergomi érseki széket. Ebből az alkalomból a Mindszenty Társaság könyvbemutatóján ismerkedhettünk meg a legújabb, Mindszenty bíboros életét bemutató kiadvánnyal. A kötet – #Mindszenty – a legújabb kutatási eredményekkel kiegészítve, teljes történeti hűséggel mutatja be Mindszenty bíboros személyét és fordulatokban gazdag élettörténetét. Különleges és egyedi ez a kiadvány, amely kimondottan a fiataloknak készült. Nem szokványos műről van szó, hiszen a képes összeállítás egyben internetes és mobil applikációs kódokkal, webes elérhetőségekkel válik teljessé. Ehhez a könyvhöz kapcsolódva vándorkiállítást is tervezett a Mindszenty Alapítvány, amelynek első állomása a bíboros szülőhelyén, a második Esztergomban, a harmadik Budapesten, a Párbeszéd Házában került volna bemutatásra. A járványhelyzet miatt csak ez utóbbi valósulhatott meg. A kiállításon tárgyak, dokumentumok láthatók. A tablók mellett kérdéseket is találunk, amelyek a mindszentyalapitvany.hu oldalon elérhető vetélkedőhöz kapcsolódnak. Ha személyesen még nem is, de a technika segítségével látogatható a kiállítás egy huszonhat perces online vezetés keretében. Ebben Kovács Gergely, a Magyarországi Mindszenty Alapítvány vezetője van segítségünkre. Az alábbi linken érhető el a kiállítás: http://mindszentyalapitvany.hu/alapitvany/kiallitasok/mindszenty-eletkapuk/programok

Mindszenty József alakjához sokféle módon közelíthetünk. Úgy tartják, hogy élete nyílegyenes, az elejétől a végéig. „Széchenyi után a legnagyobb magyar” – mondta róla Habsburg Ottó.

%d bloggers like this: